!["Я відправляв десятки резюме в іноземні компанії, але мені ніхто не відповідав": історія релокейту до Німеччини програміста Андрія Горковенка - 1](https://cdn.javarush.com/images/article/cdbfc6c4-f684-4f49-bc73-d26f786968b6/800.jpeg)
!["Я відправляв десятки резюме в іноземні компанії, але мені ніхто не відповідав": історія релокейту до Німеччини програміста Андрія Горковенка - 2](https://cdn.javarush.com/images/article/a8a91ea7-f57f-44f4-bd2c-6381c2865944/800.jpeg)
Про роботу в Німеччині
Влаштувався я до медичної компанії, яка займалася лабораторними тестами. Мої завдання були прості, як мені здавалося: сайти компанії та технічна підтримка як нових, так і старих проектів. У компанії був невеликий колектив програмістів, які начебто щось робабо, але їм не виходило налагодити робочий процес, який навіть віддалено не був схожим на той, що був в Україні в JavaRush. Вся проблема була в тому, що це медична компанія, і вони гадки не мали, як організувати IT-колектив. Коли я туди влаштувався, відчув, що трохи відкотився на шість років тому: у той момент, коли ми організували веб-студію. У результаті через два роки в медичній компанії я знайшов нову роботу. На даний момент я працюю в IT-компанії, яка розробляє програмний продукт типу Zoom-a, але як корпоративне рішення для великих компаній із відділами підтримки. На новій роботі моя посада — розробник frontend javascript. А конкретніше – я пишу код на Angular для продукту компанії. Зараз я працюю у мультинаціональній компанії, є навіть на віддаленій основі українці, що не могло мене не потішити. Збудований процес мені подобається і все йде добре. Але! Я все одно в Німеччині не зустрічав ще компаній, які б були на рівні з українськими, це парадоксально. Я досі вважаю, що розробники в Україні та Росії сильніші, ніж у Німеччині. Збудований процес мені подобається і все йде добре. Але! Я все одно в Німеччині не зустрічав ще компаній, які б були на рівні з українськими, це парадоксально. Я досі вважаю, що розробники в Україні та Росії сильніші, ніж у Німеччині. Збудований процес мені подобається і все йде добре. Але! Я все одно в Німеччині не зустрічав ще компаній, які б були на рівні з українськими, це парадоксально. Я досі вважаю, що розробники в Україні та Росії сильніші, ніж у Німеччині.Документи
У компанії, в яку я влаштовувався ніколи не мали справу з релокейтом, я був першим експатом. Вони взагалі не мали поняття, які процедури треба проходити і які документи підготувати. Мені довелося дізнаватися і робити все самому. Я мав піти до посольства отримати 6-місячну національну візу Німеччини. Вже на місці я мав стати на облік і отримати Blue Card, яка дозволяє перебування і роботу в Німеччині. Як виявилося, карта дозволяла перебування і по всьому Євросоюзу: це особливість “блакитної карти”. Отримання 6-місячної візи, щоб заїхати до Німеччини, зайняло багато часу, були кілька разів коригування контракту, потрібні посольством та законами Німеччини. Перший момент, з яким я зіткнувся: виявилося, що у кожній землі Німеччини є мінімальна зарплата для релокейту, і моя зарплата за контрактом не відповідала цьому мінімуму. Місяць пішов на те, щоб обговорити питання з роботодавцем, і врешті-решт мені погодабося підвищити зарплату, щоб перевалити за мінімальну суму для переїзду. Другий момент був пов'язаний із апостилем мого диплома, тому що дуже важливо для “блакитної карти” мати диплом, визнаний у Німеччині. Треба було перевірити, чи зізнається диплом з моєї спеціальності. Зрештою, “прикладну математику” я знайшов у списку таких спеціальностей, але це теж зайняло час. Також треба було перекласти диплом на німецьку та поставити апостиль на дипломах до Міносвіти України. Я не морочився і заплатив юристу, мені цю процедуру зробабо за тиждень. Останній момент — треба було оформити страховку на перші 6 місяців, оскільки після переїзду та першого місяця роботи на місці оформляється обов'язкове державне страхування, яке з'їдає певну кількість грошей із зарплати. Тільки після вирішення цих моментів я досить швидко отримав візу.Переїзд
З переїздом мені дуже допомогла сестра, тому що вона жила на той час у Мюнхені, знала мову, що дуже було до речі, тому що на момент переїзду мій рівень володіння німецькою був дуже низький: мабуть, А1. Перший місяць після прильоту я жив у сестри — я мав місяць запасу до початку роботи в компанії. Ми разом знайшли пару квартир на німецькому сайті оренди житла та призначабо на один вікенд 5-6 переглядів. Ми так зробабо, бо знаходабося в Мюнхені, а мій офіс — у місті Бенсхайм, це близько 600 кілометрів та 4 години їзди. Ми приїхали до цього міста, подивабося квартири та одна нам сподобалася. У результаті я показав свої документи про роботу та переїзд. Підписав контракт із орендодавцем буквально за пару днів і за тиждень переїхав у нове житло. Загалом на переїзд я витратив близько 2,5 тисячі євро: застава квартири, квитки,Витрати та зарплата
Проживши кілька років у Німеччині, можу з упевненістю сказати, що порівнювати ціни в Німеччині та Україні не має жодного сенсу. У якихось місцях треба платити щодо прожиткового мінімуму більше, у якихось — менше. Але якщо відкинути всі чіткі формули підрахунку, то з упевненістю можна сказати, що в Німеччині треба заробляти в 1,5-1,7 рази більше, ніж в Україні, щоб відчувати такі ж фінансові свободи та якість життя, як в Україні. Куди йде зарплата в Німеччині:-
Проживання в квартирі/будинку або виплата фінансування (тобто купівля житла на виплат; зауважте: не в кредит). На оренду в середньому для невеликої сім'ї з однією дитиною може витрачатись від 1000 до 1500 євро з хорошими умовами проживання. Коли я переїхав, то проживав сам і платив за квартиру 35 квадратів 650 євро.
-
Вже згадував про обов'язкове страхування. З одного боку, це примусове витрачання грошей на страхові. Але, з іншого боку, ти не замислюєшся про те, де взяти гроші на те чи інше лікування, якщо воно знадобиться або, наприклад, пологи, які покриваються від і до страхової за винятком додаткових забаганок.
- Також, за бажанням, можна оформити страховки на різні речі, аж до страховки від крадіжки велосипеда.
-
Одна з дорогих страховок – страховка машини. У середньому за новий автомобіль можна платити від 700 до 1300 євро залежно від класу та вартості автомобіля, а також досвіду водіння та місця паркування автомобіля.
-
Найнестабільніша витрата, яка залежить від переваг, - це витрата на їжу. У моїй ситуації, купуючи їжу не в найдешевших магазинах з якісними продуктами, витрачаю приблизно 500-600 євро на місяць.
Разом із дружиною Ольгою Андрій веде блог про життя в Німеччині та подорожі
Податки
У Німеччині є 5 класів оподаткування, які залежать від різних факторів (одружений/одружена, є діти/ні дітей/у розлученні ви чи виховуєте дитину сам і так далі). Коли я приїхав до Німеччини, я ще не був офіційно одружений і підпадав під третю категорію оподаткування: з моєї зарплати утримувалося близько 38% податків. Що саме входить до цих податків — поясню нижче. Після року проживання в Німеччині я одружився з Україною і, оформивши всі документи, перевіз дружину. Вона отримала податковий номер, і нам одразу змінабо клас оподаткування – на 3-й та 5-й. Але є такий нюанс, що коли пара розписується, чоловік і дружина можуть обирати, хто з них сплачує по третій категорії податки, а хто по п'ятій. Третя категорія передбачає сплату менших податків, а п'ята – навпаки. Так як у мене дружина не працювала на той момент, ми переклали її на п'яту категорію, а мені оформабо третю. До складу податкових зборів входять не лише безпосередні податки до скарбниці, а й пенсійний та соціальний внески, церковний внесок (якщо ви вказуєте у податковій, що регулярно відвідуєте церкву), внесок на обов'язкове медстрахування та інші досить дрібні податки, що залежать від землі, в якій ви працюєте.Медицина
Як тільки ти починаєш отримувати зарплату в Німеччині, з неї автоматично починає стягуватися плата за обов'язкове медичне страхування. Як правило, половину цієї вартості сплачує роботодавець, а половина — із грошей, які нараховуються працівникові. Сума залежить також від страхової компанії, з якою підписують договір, але здебільшого ця сума стандартна та однакова для всіх, у межах 600 євро на місяць. Якщо ви раптом якимось чином вирішабо не платити страхову, то витратите більше грошей, оплачуючи щоразу зі своєї кишені. Обов'язкове страхування покриває не всі суми, які можуть виставляти лікарі. Наприклад, це стосується лікування зубів. І тому існує багато додаткових приватних страхувань. У середньому додаткові страховки коштують 250-300 євро на рік.Німецька мова
Одним із пунктів для отримання німецької національної візи для роботи в Німеччині потрібно знання німецької мови не нижче за А1. Але якщо ви є висококваліфікованим спеціалістом, ви отримуєте голу карту, яка не зобов'язує вас надавати підтвердження знань мови. Я переїхав зі знаннями А1 і я мав впевненість у тому, що я його прокачаю, як тільки потраплю до німецького колективу. Але на першій роботі мої колеги виявабо бажання говорити англійською, оскільки вони хотіли прокачати свою англійську мову. Через це я втратив майже 2 роки. Звичайно, я його вивчав самостійно, вирішуючи всякі адміністративні питання. Взагалі, проживаючи в Німеччині, особливо якщо це невелике місто, знання німецької є обов'язковою. У компанії, де я працюю, співробітники інтернаціональні і тому на спільних мітингах всі спілкуються англійською. Але якщо потрапляю на мітинг, де всі німецькомовні або, наприклад, персональні дзвінки, чати, я намагаюся говорити німецькою. Роблю помилки, але мене терпляче виправляють. Також компанія після закінчення випробувального терміну оплачує курси.Дозвілля
У Німеччині дуже популярні хайкінг та велосипедний спорт. Популярні подорожі вихідного дня, коли німці винаймають будиночки за містом і виїжджають туди на кілька днів. Ми любимо подорожувати. Здебільшого їздимо машиною: як Німеччиною, так і найближчими країнами.!["Я надсилав десятки резюме в іноземні компанії, але мені ніхто не відповідав": історія релокейту до Німеччини програміста Андрія Горковенка - 3](https://cdn.javarush.com/images/article/dae72170-4ad8-4a12-be73-2873d45c6b9f/512.jpeg)
ПЕРЕЙДІТЬ В ПОВНУ ВЕРСІЮ